Recognition Awards

N.R.D. Outstanding Leadership Award

N.R.C.S. Dedicated Service Award

Year

Recipient (Name, City )

Year

Recipient (Name, City )

2015-16 Martin Cleveland, Papio-Missouri River NRD  2015-16 Kevin Gustafsen, Lincoln
2014-15 John Zaugg, Papio-Missouri River NRD 2014-15 Dennis Schroeder, Lincoln
2013-14 Jasper Fanning, Imperial 2013-14 Jim Hicks, Curtis
2012-13 Dean Rasmussen, North Loup 2012-13 Tim Haakenstad, Lincoln
2011-12 John Miyoshi, Lower Platte No. NRD 2011-12 Edward Chmelka, Weeping Water
2009-10 Terry Schumacher, Papio-Mo. River NRD 2009-10 Jay Rezek, North Platte
2008-09 Bob Hilske, Nemaha NRD 2008-09 Ji Kennedy, Syracuse
2007-08 Cindy Spilinek, Lower Platte S. NRD 2007-08 Joe Dush, St. Paul
2006-07 Linda Unkel, Lower Elkhorn NRD 2006-07 Jon Meyers, Nelson & Owen Kvittem
2005-06 Ron Cacek, North Platte NRD 2005-06 Robert Siefken, Syracuse
2004-05 John C. Turnbull, York 2004-05 Gene Markowski, Oshkosh
2003-04 Randy Lee, Papillion 2003-04 Rodney J. Vrbka, Tecumseh
2002-03 Tom Moser, Hartington 2002-03 Ken Franzen, Hastings
2001-02 Gene Stoklasa, Grand Island 2001-02 Bruce Walker, Falls City
2000-01 Lynn Heng, Tecumseh 2000-01 Lee Morse, North Platte
1999-2000 Marlene Faimon, Davenport 1999-2000 David Ivey, Tekamah
1998-99 Ken Burney, Stanton 1998-99 Leon Draeger, Osceola
1997-98 Dick Mercer, Kearney 1997-98 Don Bohaty, Schuyler
1997-98 Mike Mosel/To all NRD 25th Anniv. 1997-98 Terry Gillispie, Lincoln
1996-97 Milton Moravek, Central Platte NRD 1996-97 Don Ulrich, Otoe County
1995-96 Paul Zillig, Lower Platte So. 1995-96 Bill Best, Weeping Water
1994-95 Michael Onnen, Little Blue NRD 1994-95 Tim Helman, Seward
1993-94 Richard Seymour, Norfolk 1993-94 Jerome Lucas, Broken Bow
1992-93 Ken Miller, North Platte 1992-93 Les Hoines, Fairbury
1991-92 Wayne Heathers, Mid. Republican 1991-92 Glen Mewes, Beatrice
1990-91 Marlan Ferguson, So. Platte NRD 1990-91 Kent Matsutani
1989-90 Ron Fleece, Beatrice 1989-90 Lyle Westerman
1988-89 Glenn Johnson, Lower Platte So. 1988-89 Wes Keiser, Clay Center
1987-88 Ron Bishop, Grand Island 1987-88 Eddie Socek, Seward
1986-87 Steve Oltmans, Norfolk 1986-87 Earl Perry

Associate Excellence Award

Year

 Recipient

2016 Northern Natural Gas Co.
2015 ADS/Hancor
2014 Cross-Dillon Tire, Inc.
2013 DK & B Construction Specialties
2012 Murphy Tractor & Equipment Co., Inc.
2011 Road Builders Machinery & Supply Co., Inc.
2010 Ace/Eaton Metals
2009 NMC
2008 Union Agency, Inc.